Menu

Dzień Świadomości Autyzmu

Specjaliści z Optometrii Orkisz dbają o wzrok osób autystycznych. Chętnie dzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Zwiększamy świadomość, jak funkcjonują ludzie z autyzmem, jak można im pomóc oraz ich rodzinom, nauczycielom i terapeutom.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest 2 kwietnia. Pomysłodawcą święta była Jej Wysokości Mozah, małżonka emira Kataru. Inicjatywę poparło Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Coroczne obchody podnoszą wiedzę społeczeństw na temat autyzmu. Pomagają w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych oraz ich społeczności, na całym świecie.

Zachęcają do podejmowania działania, zwracają uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem oraz ich najbliżsi.

„Nie pozostawimy nikogo w tyle”

Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ podkreśla, że osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka oraz podstawowe wolności.

W Światowym Dniu Świadomości Autyzmu wypowiadamy się przeciwko dyskryminacji, świętujemy różnorodność naszej globalnej społeczności. Wzmacniamy zaangażowanie na rzecz pełnej integracji oraz uczestnictwa osób z autyzmem.

António Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych

 

Dzień Świadomości Autyzmu w Bytowie

30 marca 2019 r. uczestniczyliśmy w konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Pomóż Mi i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie.

Obchodom Dnia Świadomości Autyzmu towarzyszyło hasło Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski. Na znak solidarności z osobami autystycznymi wypuszczono w niebo niebieskie balony.

Pani Małgorzata Orkisz wystąpiła z wykładem: Problemy wzrokowe u dzieci z autyzmem. Jako optometrysta poprowadziła warsztaty z zakresu ćwiczeń wzrokowych. Wspólnie z optykiem Piotrem Orkiszem udzielali porad i odpowiadali na pytania rodziców dzieci autystycznych.

Autorem wszystkich materiałów, zdjęć oraz filmu użytego w tej relacji jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bytowie, który wyraził zgodę na ich wykorzystanie.