Menu

Okulary przeciwsłoneczne wiosną potrzebne są nie tylko dla narciarzy

Nadeszła wiosna, słońce coraz mocniej świeci. Dlatego trzeba pamiętać o ochronie oczu i to nie tylko na stokach narciarskich. To dobry czas, aby kupić i stosownie do pogody nosić okulary przeciwsłoneczne.

Chroń oczy przed promieniowaniem UV przez cały rok

Zadanie jakie mają do spełnienia okulary przeciwsłoneczne – poza niezmiernie ważną dla wielu osób funkcją ozdobną – to ochrona oczu przed nadmierną ilością światła oraz promieniowania ultrafioletowego.

Przebywanie w cieniu czy zachmurzenie to czynniki blokujące część światła słonecznego. Promieniowanie odbite oraz rozproszone i tak dociera do Twoich oczu. Jego intensywność zależy od wielu czynników takich jak pora roku, położenie geograficzne czy powierzchnia, po której się poruszamy.

Promieniowanie odbite oraz rozproszone

Latem promieniowanie oraz światło mocno odbijają się od piasku i wody. Dlatego można się opalić, a nawet doznać zaczerwienienia skóry, przebywając na plaży pod parasolem czy spędzając większość czasu w koszu plażowym. Promieniowanie, które zapewnia opaleniznę, bywa niekorzystne dla Twoich oczu.

Dokuczliwe potrafią być także refleksy świetlne odbite od mokrego podłoża. Widać to chociażby jesienią, gdy promienie słoneczne padają na ziemię pod znacznie niższym kątem, a jaskrawe światło oślepia nie tylko kierowców. To samo dzieje się zimą, gdy spadnie śnieg.

Rodzaje promieniowania ultrafioletowego

Promieniowanie ultrafioletowe odkryto w 1801 roku. Ma fale krótsze niż promieniowanie widzialne, jednocześnie dłuższe niż promieniowanie rentgenowskie. Pozostaje niewidzialne dla człowieka, jest chętnie absorbowane przez tkanki naszych oczu.

Promieniowanie UV o długości poniżej 300 nm powinno docierać do powierzchni Ziemi w minimalnym stopniu, jednak uszkodzenia warstwy ozonowej mogą mieć negatywny wpływ na jego intensywność.

Wybieraj okulary z filtrem ochronnym UV odpowiedniej klasy

Jeśli kupujesz okulary przeciwsłoneczne, pamiętaj, aby chronić oczy. Wybieraj tylko takie modele, w których soczewki pokryto filtrami ochronnymi klasy 1 oraz 2.

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne filtrują zazwyczaj jedynie promieniowanie UV-B. Poziom ochrony Twoich oczu zależy także od wielkości i kształtu soczewek oraz intensywności ich zabarwienia. Okulary przeciwsłoneczne mogą mieć także soczewki fotochromowe oraz polaryzacyjne.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Przyjdź do salonów optycznych Optometria Orkisz. Wspólnie dobierzemy okulary, które zapewnią odpowiednią ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym – także w okularach korekcyjnych!