Badanie optometryczne

To m.in.: sprawdzenie ostrości wzroku, diagnoza ruchomości gałek ocznych i widzenia obuocznego, badanie konwergencji oraz akomodacji oczu, sprawdzenie różnicowania barw, test Hirshenberga (odblasków świetlnych), weryfikacja istnienia zeza ukrytego, niezależności ruchów głowy oraz oczu, a także innych dolegliwościach, które wynikają z zaburzenia widzenia obuocznego oraz akomodacji.)

Diagnoza dysleksji

Jeżeli występuje potwierdzona dysleksja lub podejrzenie o dysleksję, musi być sprawdzony wzrok. Badanie optometryczne warto przeprowadzić, gdy dziecko ma problemy z koncentracją w szkole, zbyt długo przepisuje do zeszytu lub robi dużo błędów. Po stwierdzeniu optodysleksji specjalista zaproponuje plan działania: okulary, terapię wzrokową, zalecenia do pracy szkolnej.

Diagnoza zeza

Obejmuje badanie wielkości kąta odchylenia oczu oraz parametrów układu wzrokowego. Sprawdzamy też przyczynę zeza, od niej zależy metoda dalszego postępowania i rodzaj indywidualnej terapii wzrokowej. Przy zezie nie należy czekać, trzeba działać jak najszybciej po zauważeniu uciekania oka. Dziecku po 6 miesiącu życia fizjologicznie nie powinno oko uciekać.

Dobór pryzmatów

W celu utrzymania pojedynczego obrazu można zastosować okularowe soczewki pryzmatyczne lub folie pryzmatyczne. Jest to metoda, gdy pacjent może widzieć obuocznie prawidłowy obraz jednak wysiłek jest zbyt duży. Wtedy obraz staje się podwójny lub włącza się tłumienie jednego oka. Zastosowane pryzmaty odciążają układ mięśniowy gałek ocznych i umożliwiają komfortowe widzenie.

Dobór filtrów barwnych dla daltonistów i innych problemów z siatkówką

U osób z nieprawidłowym odbiorem kolorów w siatkówce i nadwrażliwością na światło można dobrać okulary, które pozwolą rozróżniać barwy. Filtry barwne sprawdzą się u osób z dystrofią barwnikową siatkówki i achromatopsją. Te specjalistyczne okulary zmniejszą dyskomforty oraz ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Dobór okularów do sportów

Każda dziedzina sportu potrzebuje specjalistycznych narzędzi (piłka, rower, rakieta, kij do golfa, tarcza itp.). W zależności od dyscypliny sportu są inne wymagania wzrokowe od zawodników np. dobre widzenie bardzo dalekich obiektów, szybkość zauważania zmian, szerokie pole widzenia, środowisko barwne i rodzaj oświetlenia. Dzięki odpowiednio dobranym okularom przyjemność z uprawiania sportu może być jeszcze większa.

Do specjalnych wymogów w pracy

Obecnie dysponujemy dużym wyborem soczewek biurowych, które można spersonalizować do potrzebnej korekcji wzroku i odległości pracy wzrokowej. Na badaniu prosimy podać wcześniej zmierzone odległości oczu od obiektów, które najczęściej obserwujemy.

Umów na diagnozę by rozpocząć terapie on-line