Dalekowzroczność (hyperopia)

Wada wzroku, polegająca na odwzorowaniu obrazu światła wpadającego do oka za siatkówką, czyli moc układy optycznego oka jest za słaba. Skuteczną metodą poprawy widzenia są okulary z mocami dodatnimi czyli ”plusy”. Ponieważ soczewka w oku działa podobnie, jest to trudna wada wzroku do rozpoznania i zmierzenia, co skutkuje czasem błędem pomiaru. Pacjent nadwzroczny widzi dobrze, więc nie bada wzroku, a może mieć bóle głowy i dyskomfort po pracy z bliska z powodu nierozpoznanej wady wzroku.

Krótkowzroczność (myopia)

Obecnie mówi się o epidemii krótkowzroczności. Postęp technologiczny doprowadził do zmiany stylu życia ludzi. Skutkuje to częstym występowaniem krótkowzroczności u młodzieży i dorosłych. Jest to wada wzroku, która odwzorowuje obraz światła wchodzącego do oka przed siatkówką, czyli moc układu optycznego oka jest za duża. Stosujemy wtedy okulary z mocami ujemnymi, czyli „minusy”. Regularne badania wzroku pozwolą kontrolować narastanie krótkowzroczności, jak i noszenie okularów o aktualnych mocach.

Astygmatyzm

Polega na niedokładności odwzorowania obrazu na siatkówce. Najłatwiej to wytłumaczyć porównując: oko z astygmatyzmem nie jest jak okrągła kula, tylko jak Ziemia – w różnych przekrojach ma inną krzywiznę. Po zmierzeniu tej nieregularności dobiera się odpowiednią korekcję okularową, która pozwala widzieć prawidłowo.

Presbiopia

Fizjologiczne zmiany w widzeniu polegające na trudności widzenia z bliska. Obserwujemy objaw „za krótkiej ręki”, zbyt duże zmęczenie po pracy z bliska lub niechęć do czytania. Początek obserwowany jest u osób pomiędzy 35 a 45 rokiem życia, potem narasta. Rozwiązaniem są okulary do czytania, progresywne, biurowe lub dwuogniskowe.

U dzieci

Dzieci są szczególnymi pacjentami. Badanie dziecka jest dużym wyzwaniem z kilku względów. Przede wszystkim testy wzroku mamy dostosowane do różnego wieku dziecka, tak aby prawidłowo móc ocenić widzenie, pomimo że dziecko jeszcze się nie komunikuje. Dzieci mają silną akomodację, która utrudnia prawidłowy pomiar. Dlatego stosujemy metody sprawdzające prawdziwą moc oka. Zalecamy badania okulistyczne po kroplach każdego dziecka.

Profilaktyka wzroku

Robiąc regularne badania co roku, można wychwycić wczesne zmiany chorobowe, nadmierne przemęczenie wzroku, nieaktualność mocy korekcji. Zauważone zmiany w trakcie badania wzroku wpłyną na wprowadzenie prawidłowej higieny wzroku oraz pogłębioną diagnostykę.

Do pracy przed monitorem

Pracując wzrokiem 8 -10 godzin w bliskiej odległości tj. 40-60 cm stwarzamy dużo większy wysiłek mięśni oczu oraz akomodacji niż patrząc w dal. Jeżeli do tego po pracy dokładamy 2 – 3 godziny pracy wzrokowej ze smarthonem, to musi wywołać problem suchość, pieczenie, podrażnienie, zaczerwienie oczu, nadmierne zmęczenie, częste bóle głowy. W trakcie badania wzroku ten szczególny wysiłek jest uwzględniany w korekcji, tak aby zapewnić komfort funkcjonowania.

Badanie optometryczne

Optometria Orkisz, Gdynia-Orłowo, Plac Górnośląski 1

To miejsce, w którym doświadczony optometrysta oraz lekarz okulista, wykonają specjalistyczne badania Twojego wzroku.

Optometria Orkisz, Gdynia, ul. Abrahama 28

Tutaj optometrysta przeprowadza badania diagnostyczne dla terapii wzrokowej. Konieczna jest wcześniejsza rejestracja!

Konsultacje i badania – rejestracja telefoniczna:

Gdynia-Orłowo

734 124 461

Gdynia-Centrum

696 414 140

Konsultacje i badania – rejestracja elektroniczna

*podane ceny są tylko orientacyjne