Większość z nas codziennie przez wiele godzin wykorzystuje urządzenia elektroniczne. Praca zdalna, lekcje dziecka, kontakt ze znajomymi i rodziną, informacje ze świata…
Intensywna praca przed ekranem
Obecna sytuacja epidemiczna zintensyfikowała zdalną pracę i naukę, co ma bezpośredni wpływ na nasz wzrok. Wszystko czytamy, patrząc przy tym z odległości ok. 40-50 cm. Gdy korzystamy ze smartfonów i tabletów, to niestety spoglądamy jeszcze bliżej, bo z ok. 25-30 cm.
Nadmierny wysiłek dla oczu
Taka wielogodzinna praca wzroku na krótkie odległości plus powstrzymywanie mrugania powiekami, żeby nic nie umknęło, to zdecydowanie nadmierny wysiłek dla naszych oczu.
Co robić, by ochronić oczy?
Żeby lepiej i sprawniej widzieć, należy mrugać regularnie. Pełne mrugnięcie co 3-4 sekundy powoduje, że obraz będzie bardziej wyraźny, a nasz wzrok wieczorem o wiele mniej zmęczony.
Rób przerwy. Twój wzrok Ci podziękuje!
Mniejsze zmęczenie oczu osiągniemy także, gdy będziemy stosować odpowiednią higienę wzroku. Zasada 3/30, czyli 3 minuty ćwiczeń po każdych 30 minutach pracy z bliska. Podajemy trzy przykładowe ćwiczenia, które warto stosować na co dzień.
- Intensywniejsze pełne mruganie.
- Ruchy oczu we wskazanych kierunkach (tabela powyżej):
- Leniwe ósemki – ∞ (leżąca ósemka/znak nieskończoności) ,
- Flaga brytyjska – ※ (góra-dół, prawo-lewo, skośnie X),
- Kaloryfery – Ɯ (ciąg połączonych paraboli),
- Spirale – ⅏ (ruchy spiralne).
- Wyostrzanie obrazu patrząc w dal (za okno, na kalendarz lub obraz na odległej ścianie) oraz przeniesienie wzroku blisko.
Należy wykonać kilka-kilkanaście takich cykli ćwiczących wzrok, by były skuteczne.