Jak obecnie nosić okulary oraz soczewki kontaktowe?

W czasie zagrożenia koronawirusem zachowujemy wzmożone środki ostrożności: odpowiednio często myjemy ręce, pozostajemy w domu, zachowujemy niezbędną odległość od innych ludzi. Czy to jest wszystko co możemy zrobić? Niestety nie…

Foto: Ed Leszczynski, Unsplash

Siedliska zarazków i bakterii

Przyjrzyjmy się informacjom medialnym oraz naszym zachowaniom. Wirusy docierają do nas najczęściej przez nos, usta, oczy. Należy więc zadbać o to, aby po dotknięciu klamki, przycisku domofonu lub windy umyć ręce i nie dotykać twarzy, nie pocierać oczu, ust.

Zwróćcie uwagę na sprzęty używane przez wiele osób: klamki, piloty, pokrętła lub przyciski kuchenki, włączniki światła, gałki szuflad i szafek, spłuczki, krany też powinny być odkażane. Gąbki, szczególnie te do mycia naczyń, należy bardzo często wymieniać (raz na tydzień) oraz codziennie wyparzać wrzącą wodą.

https://www.facebook.com/wojtek.janik/videos/3128836467136120/?t=0

Dużym skupiskiem bakterii i wirusów jest najczęściej to, czego najczęściej dotykamy, a dość rzadko (jeśli w ogóle) czyścimy, czyli: klawiatura laptopa lub komputera, smartfon czy okulary.

Okulary, które są przynoszone do naprawy bywają niemyte bardzo długo. Informujemy klientów, że okulary trzeba myć letnią wodą z płynem do mycia naczyń lub mydłem.

Kiedy ostatnio czyściłeś swoje okulary?

W okularach w miejscu styku z nosem szczególnie trzeba zachować czystość! Często pozostają tam fluid oraz pot, do którego łatwo przywiera brud.  Naprawdę okulary nam się nie zmydlą, a noszenie czystych wpłynie na nasze samopoczucie.

O tym, jak szybko brudzą się nasze okulary niech świadczy czystość ich soczewek. Bardzo szybko osiada na nich kurz, pył i inne drobinki unoszące się w powietrzu, także we wnętrzach. Pojawiają się na szkłach okularowych także mikrofragmenty skóry i kosmetyków, pot, rzęsy, włoski brwi, włosy.

Największy problem mają osoby z nadwzrocznością, bo źle widzą z bliska. Dlatego dalekowidz powinien prosić o pomoc w zadbaniu o okulary inne osoby. Krótkowidz znacznie szybciej dostrzeże konieczność wyczyszczenia okularów.

Przez czyste soczewki okularowe będziemy lepiej widzieć. Zadbane, czyste okulary obędą stanowić barierę przed wirusami tylko wtedy, gdy będą regularnie myte!

Soczewki kontaktowe muszą być bezwzględnie czyste

Obecnie najbezpieczniejszy rodzaj soczewek kontaktowych to te jednodniowe, które po użyciu wyrzucamy. Przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek bardzo dokładnie myjemy ręce oraz osuszamy je jednorazowym ręcznikiem!

Jeżeli używamy soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych, to należy codziennie soczewki myć na dłoni z płynem do soczewek. W ostatnich dniach pojawiło się wiele instrukcji, przypominających, jak prawidłowo myć ręce.

Do mycia rąk – szczególnie, gdy nosi się soczewki kontaktowe – warto wykorzystać szczoteczkę do rąk i paznokci, która musi mieć szansę na wyschnięcie.

Jak czyścimy soczewki kontaktowe?

Z dłoni robimy miseczkę, nalewamy płynu do soczewek na dłoń tyle, żeby soczewka pływała, ale nie spłynęła z dłoni. Następnie umieszczamy tam zdjętą z oka soczewkę i opuszką palca dokładnie kilkakrotnie kolistymi ruchami ją myjemy.

Wtedy soczewka jest oczyszczana od zewnątrz przez wewnętrzną stronę dłoni, a od środka opuszką palca. Przytrzymujemy soczewkę, wylewamy płyn, nalewamy świeży i ponownie myjemy kolistymi ruchami.

Taką umytą soczewkę umieszczamy w pojemniku na soczewki wypełnionym 2/3 wysokości świeżym płynem do pielęgnacji soczewek. Tak samo czyścimy soczewkę z drugiego oka. Zakręcamy pokrywki pojemnika stojącego poziomo na blacie i odstawiamy na następny dzień.

Są również dostępne płyny oksydacyjne, które w specjalnie załączonych pojemnikach świetnie czyszczą soczewki. Warunek niezbędnym jest nieprzerwany proces oczyszczania soczewek, który powinien trwać min. 6 godzin.

app_id=241122125898509&container_width=0&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fwojtek.janik%2Fvideos%2F3128836467136120%2F&locale=en_GB&sdk=joey&width=500