Jakie są konsekwencje pomijania przerw podczas pracy w bliży, braku częstego mrugania, niewykonywania ćwiczeń związanych z ruchem kierunkowym oczu?
W poprzednim artykule Higiena wzroku podczas pracy, zachęcaliśmy i dalej zachęcamy do dbania we właściwy sposób o wzrok podczas pracy przed urządzeniami cyfrowymi.
Stres wzrokowy i pseudokrótkowzroczność
Podstawową konsekwencją przeciążenia wzroku jest bardzo często stres wzrokowy. Wiąże się on z nadmiernym wysiłkiem układu wzrokowego (jego nadmierną akomodacją), która prowadzi często do spazmu akomodacji (skurczu).
Następstwem takiego skurczu jest błędna ocena odległości przez układ wzrokowy. Związana bywa przede wszystkim z brakiem ruchu oraz nadmiernym wysiłkiem umysłowym.
Pseudokrótkowzroczność to stan stałego oraz nadmiernego napięcia akomodacyjnego, które uniemożliwia rozluźnienie mięśni rzęskowych i niewyraźne widzenie w dali.
Co robić, by ochronić oczy?
Długotrwały stres wzrokowy prowadzi nie tylko do zaburzeń widzenia, ale również funkcji wzrokowych, których efektem może być wpomniana pseudokrótkowzroczność.
Objawy pseudokrótkowzroczności
- Niewyraźne widzenie zmierzchowe. Efekt halo – rozmazywanie odbitych świateł.
- Niewyraźnie widzenie w warunkach braku dobrego oświetlenia. Zmiana odległości czytania na nieprawidłową w celu polepszenia widzenia. Zbyt bliskie przesuwanie czytanych oraz oglądanych treści i obrazów.
- Uczucie suchości oraz pieczenia oczu.
- Bóle czołowe głowy.
- Trudności z widzeniem dali – zwłaszcza pod koniec dnia – po intensywnej pracy z bliskiej odległości.
- Słaba lub powolna reakcja źrenic.
Grupy ryzyka występowania skurczu akomodacyjnego
- Osoby – szczególnie obecnie – pracujące/uczące się zdalnie przez internet (dzieci i młodzież szkolna, nauczyciele, pracownicy biurowi).
- Osoby wykonujące długookresową pracę w bliży (kosmetyczki, elektrycy, studenci, fryzjerzy, osoby zajmujące się rękodziełem, etc.).
- Osoby z nieskorygowaną nadwzrocznością.
- Osoby skupiające uwagę na szczegółach kosztem szerszego obrazu, w tym również osoby niezwracające uwagi na widzenie peryferyjne.
- Osoby z niedokorygowaną presbiopią.
- Pacjenci z wysokim poziomem cukru.
- Niektóre schorzenia neurologiczne (np. guz móżdżku).
Sprawdź swój wzrok!
W dobie wysokiego nasycenia urządzeniami elektronicznymi naszego najbliższego otoczenia, niezbędna jest pełna diagnostyka wzroku. Badanie optometryczne pozwoli na odróżnienie pseudokrótkowzroczności od krótkowzroczności. W przypadkach konieczności intensywnej pracy z bliska, warto wykonywać takie badanie optometryczne przynajmniej raz w roku.
Często okazuje się, że niezbędna jest terapia wzrokowa, usprawniająca proces akomodacji i/oraz dostosowanie rozwiązań optycznych do warunków codziennego funkcjonowania.
Warto zatem pochylić się nad zagadnieniem i zrobić dokładna analizę, ile faktycznie godzin dziennie spędzamy korzystając z komputerów, smartfonów, tabletów – pracując przy tym intensywnie w bliży? Czy dajemy naszym oczom wystarczająco dużo czasu na wytchnienie? Czy jednak potrzebna jest interwencja i wsparcie specjalisty?
Dbaj o wzrok swój oraz bliskich!
Jakże często okazuje się, że wystarczy tylko przestrzegać zasad higieny wzroku, opisanych we wypomnianym na wstępie artykule.
- Mrugaj!
- Wykonuj ruchy kierunkowe oczu!
- Zamykaj oczy i wyobrażaj sobie krajobrazy górskie!
Dzięki temu uzyskasz natychmiastową ulgę dla oczu :).